:: Main page :: Companies :: Schools :: Other pages :: Sign guestbook :: View guestbook ::

:: Passenger ships

:: Cargo ships

:: Tugs & barges

:: Other ships

 

:: Ship index

:: Extra

 

S/v Emerald Sea

 

Name: Emerald Sea

Ex name: Mærsk Defender

Call sign: 8PTY (Mærsk Defender - OZKJ2)

IMO: 9131163

Built: 1996, Ulstein Werft AS, Ulsteinwik, Norway

L x B x D: 96,00x 20,00m x 8,70m

DWT: 9570

GT / NT:

Main engine: MAK 2x8M32 / 9,570

Aux. engines:

Speed:  15 kn

Homeport: (Mærsk Defender – Ebeltoft)

Flag: Barbados  (Mærsk Defender – Denmark)

 

 

© Essi Pihkala 2004 - 2009